E-DERGİ
E-Randevu
E-Sonuç
Sağlık Broşürleri

HABERLER

İSTANBUL TABİB ODASI BAŞKANI HASTANEMİZİ ZİYARET ETTİ
Dr.Erdinç Köksal ile birlikte İstanbul Tabib Odası Başkanı Dr.Taner Gören hastanemizi ziyaret ederek Kurucumuz Dr.Salih Osmanoğlunu ve Genel Müdürümüz İlhan Söylemezoğlunu ziyaret ettiler.
Devamını Oku
SGK İLE ANLAŞMA YAPILMIŞTIR.
Sizlerden gelen yoğun istek üzerine, Deneyimli, uzman kadrosuyla, etik kurallara bağlı, dürüst, kaliteli ve en son teknoloji ile sunduğumuz Sağlık Hizmetlerini daha geniş kitlelere ulaştırabilmek için; OSMANOĞLU HASTANESİ SGK ile anlaşma yapmıştır.
Devamını Oku
Kalbimizde Bir Çınar
19 Mayıs haftası Bodrum aşıkları için keyifli bir yazı yazmayı planlamıştım. Bodrum da güne gözlerini açmak, Ege de olmanın keyfine varmak, her an Bodrum da yeni şeyler keşfetmek üzerine söylenecek çok sözüm vardı… Sözler kursağımda kaldı, bir anda gündem değişti. Ortalık biraz sakinleyince yaşanılan olaylardan yine güzel bir hayat dersi verdi Sevgili Babam hepimize… İnsanın hayata bakış açısı ve duruşu pozitifse, olayları büyütmeden kabullenmeyi, tevekkül olmayı benimsemiş ve hayatında uygulamışsa kendisi için çok iyi bir yatırım yapmış demektir. İyi günde, sağlıklı günde sabrederek ve şükrederek kendi gemisinin kaptanı olan kişinin fırtınalı günlerde gemiyi en iyi şekilde karaya çıkartması mümkündür. Beynini kullanarak insan herşeye bakış açısını değiştirebilir. Bu sabahtan akşama oluşan bir olgu değildir. Üzerinde yıllarca çalışılması ve emek verilmesi gerekir. En önemsiz olaylarda bile hayatı kendine zehir eden zihniyetin yerine her şerde hayırı görebilen gözler ve kalp yolumuza her daim ışık olur. Değiştiremeyeceğimiz durumlarla mücadele edip boşa enerji sarf etmek yerine olaylara en kısa zamanda adapte olabilme becerisini geliştirebilmek hem kendimize hem de çevremize çok yararlıdır. Confidence, without ego yani içinde ego barındırmayan güven duygusu zamanımızda mumla aranan bir özellik. Ben, ben, ben diye ortalıkta dolanan, kendini dünyanın merkezine oturtan insanlar her yerde. Ayşe Arman geçen gün sormuş tanıdığınız , sizi etkileyen en son bilge insan kimdi? Ben bu soruya hiç düşünmeden ve gönül rahatlığıyla Babam derim. Alçakgönüllü ve yüce gönüllü babam aniden yaşadığı sağlık sorununda gösterdiği tutum ve davranışla yine benim için ve tüm sevenleri için bir rol model oluşturmuştur. Özel insan olmak, güzel insan olmak, iyi insan olmak, mütevazi olmak, şükreden insan olmak ve tüm bu değerli özellikleri sağlıkta, hastalıkta, iyi günde, kötü günde hep aynı çizgide koruyabilmek asıl kıymetli olanmış. Buna bizzat şahit olduk. Mutlu günlerde gözün aydın, hastalıkta geçmiş olsun dileklerini esirgemeyen herkese çok teşekkürler. Yol, yordam bilmek te sonradan öğrenilmiyor, herşey ailede başlıyor, ailede bitiyor. Çocuklarımız bizlerden, biz de anne ve babamızdan öğrenmeye devam ediyoruz. İyi evlat olmak, iyi bir anne ve baba olmak ve güzel yürekli, duyarlı çocuklar yetiştirmek bunların hepsi bir paket. Çocuklarımız bizim, biz de ailemizin yansımalarıyız. Aynaya baktığımızda gördüğümüzden memnun olmayıp, kendimizi hep daha iyi insan olmaya çabalamamız gerektiğide babamdan herkese nasihat… Bu yazı şükretmesini bilen yüce gönüllere, bilgeliği tevazu ile sindirmiş yüreklere ve karanlıktaki ışığı her daim görmeyi başaran güzel gözlere armağan olsun … Varlığına şükrettiğimiz biri olmalı yanımızda. Yanıltmayan, aldatmayan, ağlatmayan…
Devamını Oku
APNE’NİN TEDAVİSİ

Kilo verme ve spor yapma önemlidir. Alkol veya sakinleştici ilaçlar alınmamalıdır. Sigara uyku esnasında solunum kontrolünü bozar ve üst solunum yollarında ödem yapar. Alkol ve sedatif ilaçlar adele gerginliğini azaltırlar. Böylece tümü üst solunum yollarında darlık oluşmasına yardımcı olurlar. Ancak sedatif olmayan bazı antidepresan ilaçlar, uyku esnasında adele gerginliğini arttırarak, tıkayıcı uyku apnesini azaltırlar.

CPAP (devamlı positif basınçlı hava veren alet) veya BPAP (bilevel, basınç, inhalasyonda artar, exhalasyonda azalır )burundan belli şiddetde hava basınçı vererek üst solunum yollarının uyku esnasında daralmasını önler.

Çeneyi öne, dolayısı ile dili öne kaydıran ağız protezleri kullanılabilir.
Horlamaya yönelik ameliyat çeşitleri son yıllarda daha koruyucu ve anatomiye saygılı girişimler olarak geliştirilmiştir.

Cerrahi olarak önce burun önemlidir. Burunda deviasyon gibi burundan havanın rahat geçmesini engelleyen mekanik bir bozukluk veya diğer problemler var ise, mutlaka tedavi edilmelidir. Sadece buruna yapılan bir cerrahi girişim ile hafif dereceli horlama tamamen kesilebilir.

Sadece burundaki problemleri tedavi etmek apnede en fazla %25 oranında çözüm sağlar. Ancak burunda problem var ise , muhakkak damak operasyonlarından önce veya beraber yapılmalıdır!!!

Boğaz bölgesine yapılan müdaheleler:

  • İri bademciklerin alınması
  • Damağa implant uygulaması
  • Modifie edilmiş uvulopalatoplasti operasyonları
  • Küçük dil operasyonları (uvulapalatal flep veya minmial rezeksiyon)
  • Anterior palatoplasti (yumuşak damak bölgesinden mukoza çıkartarak sütürler ıle damak bölgesinin gerginliğini arttırmak)
  • Lateral farengoplasti (damak bölgesinden posterio plikayı gerdirme operasyonu)
  • Dilköküne müdahele (RF veya dil kökünü asmak, orta hatta dilden parça almak )
  • Dili çene kemiğine kaydırma operasyonu

Ancak burada hastalığın tipine ve darlığın olduğu bölgeye göre, uygun operasayon tipinin seçilmesi önemlidir. Sonuçlarımız oldukça başarılıdır. Burundan nefes alabilmek önemlidir, dolayısı ile burundaki problemlere mukahakkak damak operasayonlarından önce müdahele edilmeli veya aynı zamanda müdahele edilmelidir. Burunda deviasyon varken, küçük dil ve damak bölgesine yapılan müdaheler başarılı olmaz.

Sonuçta, horlama sadece basit bir şikayet değildir, önemli olan ve asıl sağlık açısından uzun vadede ciddi problemler çıkaran apnenin ilk belirtisi olmasıdır ve kesinlikle apnenin azaltılması gerekmektedir.

Devamını Oku
Osmanoğlu Hastanesi
Abide-i Hürriyet Cad. Dilaçar sok. No:4 Şişli 34360 / İstanbul
Telefon
: 0850 800 50 50
Faks
: 0212 230 26 18
E-Posta
: info@osmanogluhastanesi.com.tr
Copyright © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. Burdaki bilgiler ve resimler izinsiz kullanılmamalıdır.
E-Sonuç E-Randevu E-Danışma WhatsApp Bizi Arayın