Ana Sayfa Klinik Birimlerimiz Meme Polikliniği
Diğer Cerrahi Birimler
Diğer Cerrahi Birimler Menü
AmeliyathaneAnestezi ve ReanimasyonBeyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji)Diş ve Ağız SağlığıGenel CerrahiGöz Hastalıkları Kadın Hastalıkları ve DoğumKulak Burun BoğazMeme PolikliniğiOrtopedi ve TravmatolojiPlastik Rekonstrüktif ve Estetik CerrahiÜroloji
Meme Polikliniği
E-Danışma
 

Meme kanseri, kadınlarda en sık karşılaşılan ve ölüme sebep olan kanserdir. Her sene 2 milyondan fazla kadın meme kanseri tanısı almakta ve malesef 600 binden fazla kadın meme kanseri sebebiyle kaybedilmektedir. Ülkemizde meme kanseri görülme sıklığı son yıllarda artış göstermektedir. Yeni tanı alan kadınların yaklaşık yarısı 50 yaşının altındayken bu oran batılı ülkelerde %15-20 civarındadır.

Meme Kanseri Belirtileri:
Meme kanserinin en sık bulgusu memede ya da koltuk altında ağrısız kitledir. Meme başı ya da meme cildinde çekinti ya da çökme görülebilir. Ender olarak meme başında renk değişikliği ve kanlı meme akıntısı meme kanseri habercisi semptomlar olabilir. Çok ileri vakalarda memede yaralar açılabilir.

Erken Teşhiş Neden Önemli:
Meme kanserinin erken teşhisi tedavinin başarısı açısından çok önemlidir. Erken teşhis ile memenin korunması mümkün olmakta ve bazı durumlarda kemoterapiye bile gerek kalmamaktadır.

Meme Kanserinde Taramanın Önemi:
Erken teşhiste en önemli unsur kadın tarama programlarının oluşturulması ve kadınların tarama programlarıyla erken evrede yakalanabilmesidir. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki; 40 yaş üstü kadınlarda mamografi ile yapılan taramalar ile %20-25 oranında sağkalım avantajı sağlanabilmektedir. Bu nedenle kadınlarımıza senede bir kez mamografi çektirmesini ve meme cerrahına ya da genel cerrahi uzmanına muayene olmalarını öneriyoruz.

Meme Kanserinden Korunma:
Genel olarak sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme her türlü kansere karşı en önemli koruyucu faktörlerdir. Beslenme alışkanlıkları ile egzersizin düzenli ve doğru olması şarttır. Bol miktarda taze ve sezonuna göre hasat edilmiş meyve-sebzeler, yeşillik çeşitleri, önerilmektedir. Hayvansal protein miktarını olabilidiğince azaltmak, bunun yerine bitkisel kökenli proteinleri (mercimek, nohut, fasülye gibi bakliyatlar) olabildiğince arttırmak, yeşil sebzelerden özellikle brokoli tüketmek faydası gösterilmiş gıdalardır. Bunun yanında obezitenin kalp damar hastalıları kadar çeşitli kanserlere de yatkınlık oluşturduğu gösterilmiştir. Bu bakımdan kilo almamak ve eğer varsa fazla kilolardan kurtulmak çok önemlidir. Haftada toplam 5-7 saat düzenli spor yapılmasının meme kanseri ve diğer kanser türlerinden koruyucu etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Biz de hem bireysel hem de toplum sağlığını korumak adına düzenli egzersiz yapmayı öneriyoruz.

İnsan Hayatı Kutsaldır
ve Bizim İçin Değerli!!!
Abide-i Hürriyet Cad. Dilaçar Sok. No:4
Şişli 34360 / İstanbul

info@osmanogluhastanesi.com.tr
+90 850 800 50 50
WhatsApp
Ailenizin Hastanesi
Copyright © 2023 by Osmanoğlu Hastanesi. Tüm Hakları Saklıdır
E-Sonuç E-Randevu E-Danışma Whatsapp