E-DERGİ
E-Randevu
E-Sonuç
Sağlık Broşürleri

BİLİMSEL YAYINLAR

Huzursuz Bacaklar Sendromu
Doç Dr. Mecbure NALBANTOĞLU
Huzursuz Bacaklar Sendromu, uyku bozukluklarının sık görülen önemli nedenlerinden biridir.

Sıklıkla bacaklarda açıklanamayan rahatsızlık hissi ile bacakları hareket ettirme ihtiyacı olur. Hoş olmayan, rahatsızlık verici bu hisler yanıcı, batıcı, kramp benzeri ağrılar şeklinde olabilir.

Yakınmalar genellikle oturma veya yatma gibi istirahat haline geçilen durumlarda başlar veya artar. Kişi hareket ettiğinde, yürüdüğü esnada şikayetleri azalır veya tamamen geçer.

Uzuvlardaki huzursuzluk sıklıkla akşamları veya gece daha belirgin olur. Hastalığın ileri dönemlerinde şikayetler gün içinde de görülebilir. Tek bacak, iki bacakta birden vey bazen kollarda da olabilir. Sadece kollarda olması çok nadirdir. Huzursuz bacaklar semptomları endişe, stres, uyku bozukluğu, mental, fiziksel, sosyal, mesleksel veya davranışsal bozukluk ya da tıbbi bir hastalığa bağlı olabilir. Çoğu zaman nedeni bilinmeyen (idyopatik) şekilde ortaya çıkar.

Bazı durumlarda ise başka etkenler de neden olabilir; bunlardan bazıları demir eksikliği, bazı vitamin ve mineral eksiklikleri (B12, folik asit, magnezyum eksikliklikleri vb.), alkolizm, diyabet, böbrek yetmezliği, nöropati, genetik yatkınlık, bazı ilaçlar (antidepresan, antipsikotikler vb.), bazı romatizmal hastalıklar, dopaminerjik disfonksiyon, Parkinson Hastalığı, gebelik gibi durumlar sayılabilir.

Bu durumlarda, hastalığın altında yatan neden belirlenmeli ve bu sorunun giderilmesine yönelik medikal tedavi planlanmalıdır.
Osmanoğlu Hastanesi
Abide-i Hürriyet Cad. Dilaçar sok. No:4 Şişli 34360 / İstanbul
Telefon
: 0850 800 50 50
Faks
: 0212 230 26 18
E-Posta
: info@osmanogluhastanesi.com.tr
Copyright © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. Burdaki bilgiler ve resimler izinsiz kullanılmamalıdır.
E-Sonuç E-Randevu E-Danışma WhatsApp Bizi Arayın