E-DERGİ
E-Randevu
E-Sonuç
Sağlık Broşürleri

BİLİMSEL YAYINLAR

Omega-3
Uzm. Dr. Ayşe SUMMAK
Omega-3 Kaynakları Nelerdir? Temel Omega 3 yağ asitleri alfa-linolenik asit, eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA)’dır. Alfa-linoleik yağ asidi bitkisel kaynaklı olup dereotu, semizotu, tere gibi yeşil yapraklı sebzelerde ,ceviz,keten tohumu,zeytin yağında (oleik asit) bulunurken, hayvansal kaynaklı olan EPA ve DHA sadece derin deniz balıkları, bazı algler ve balık yağı gibi balık ürünlerinde bulunmaktadır. Alfa linolenik asidin bedenimizde EPA ve DHA’ya dönüşmesi gerekiyor. Dönüşüm oranı ise çok düşük, EPA’da yüzde 5-7’yi, DHA’da yüzde 1-3’ü geçmiyor. Omega-3’ün Faydaları: . Kalp damar hastalığı risklerini azaltıyor: Omega-3 özellikle, kanda bulunan bir yağ türü olan Trigliserid’in yüksekliğini düşürmede ve halk arasında iyi kolesterol adı verilen HDL düzeyini arttırmada etkili oluyor. Dolayısıyla Kalp ve damar hastalıklarıyla ilgili riskleri azaltmada da olumlu etkisi görülebiliyor. . Kansere karşı koruyucu . Depresyona iyi geliyor: Omega-3 yetişkin insanlarda dikkati ve konsantrasyonu artırıyor. Depresyon tedavisini destekliyor ve hatta Alzheimer hastalığı riskini azalttığı da düşünülüyor.
Devamını Oku
Mide Botoksu
Mide botoksu uygulaması, kilo vermek isteyen kişilere 10-15 seneden beri uygulanan ve endoskopik bir işlemle midenin çeşitli kısımlarına, özellikle kas tabakasında etkili olacak şekilde botilinium toksini enjekte edilmesi yöntemidir. Bu işlem, sedasyon anestezi altında gerçekleştirilir. Kendi pratiğimizde işlemi yaklaşık 15 dakikada bitirmekteyiz. Tıbbi literatür incelendiğinde mide botoksunun etkinliği ile ilgili karşıt görüşte yazılar mevcut olmakla birlikte, bilimsel yayınların önemli bir bölümünde de mide botoksunun etkinliği gösterilmiştir. Biz de bu görüşler ve kendi tecrübelerimiz doğrultusunda, düşük yan etki profili ile mide botoksunun obezite tedavisinde kullanılabileceğini düşünüyoruz. Midenin kas tabakasına verilen botilinium toksini, mide kaslarının kasılmasını sınırlandırılarak midenin boşalma süresini gecikir ve hastada iştah kaybı elde edilir. Yine açlık hormonu bu işlem sonrası daha az miktarda salınarak, kilo verme hususunda hastaya yardım eder. Mide Botoksu kimlere yapılır? Mide botoksu teorik olarak tüm obez ve morbid obez hastalara yapılabilir. Sonuçta bu yöntem ile ortalama 10-15 kg zayıflama amaçlanmaktadır. Ancak işlemin, vücut kitle indeksi 25-35 arası hastalar için daha uygun olduğu söylenebilir. Özellikle cerrahi operasyonlardan korkan hastalarda, cerrahiye alternatif olmamakla beraber yardımcı bir yöntem olarak kullanılabilir. Mide Botoksunun yan etkileri nelerdir? İşlem sonrasında hastaların önemli bir bölümünde, karında şişkinlik şikayeti olmaktadır. Ancak bu etki rahatsız edici boyutlarda değil ve aslında işte nen bir etkidir. Bunun dışında endoskopi ve botoksa bağlı yan etkiler çok nadir bildirilmiştir. İşlem sonrası dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir? Mide botoks işlemi yaptıran kişi, 3-4 saat sonra sıvı-yumuşak gıda ile beslenebilir. Tüm hastalarımıza diyetisyen konsültasyonu ile diyet önerisi yapılmaktadır. İşlemin tekrar edilmesi hakkında net bir kural yoktur. Ancak 6 ay sonra işlem bir kez daha tekrarlanabilir.
Devamını Oku
Yenidoğan Sünneti ile İlgili Merak Edilenler
Prof. Dr. Mehmet Cenk GÜRBÜZ
Ülkemizde son yıllarda yenidoğan sünneti uygulama sayısı artmaktadır. bu konuda anne ve babalarca en sık sorulan soruların cevaplanması hedeflenerek Osmanoğlu Hastanesi Üroloji bölümü tarafından hazırlanmıştır.
Devamını Oku
Güçlü Bağışıklık
Mevsim Geçişlerinde Bağışıklığı Güçlendirmek, Metabolizmayı Hızlandırmak Ve Depresyondan Korunmak İçin 10 Beslenme Önerisi ✅Yazdan sonbahara geçişte güneşin etkisini azaltmasıyla birlikte ısı değişimlerine maruz kalan metabolizma, soğuk havayla daha kolay mücadele etmek için yavaşlamaya başlar. Metabolizmanın yavaşlaması sonucu bağışıklık sistemi zayıflar,  hastalıklarla mücadele edemez, kilo kontrolü sağlanamaz. Aynı zamanda havanın erken kararması ve güneşin etkisini azaltması ile yorgunluk, mutsuzluk ve depresif ruh hali oluşur. ✅Selenyumdan Zengin Besinler Tüketin ✅C Vitamini olmaz ise olmaz ✅Çinko Zengini Besinler Tüketin ✅Kalsiyum ve Protein bakımından zengin beslenin ✅Mutsuzluk ve Yorgunluğun sevebi B12 Eksikliği ✅D vitamini Eksikliğine dikkat ✅Probiyotikler ile bağırsaklarınızı güçlendirin ✅Bol ve Sürekli SU için ✅Düzenli ve Yeterli UYKU şart
Devamını Oku
Osmanoğlu Hastanesi
Abide-i Hürriyet Cad. Dilaçar sok. No:4 Şişli 34360 / İstanbul
Telefon
: 0850 800 50 50
Faks
: 0212 230 26 18
E-Posta
: info@osmanogluhastanesi.com.tr
Copyright © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. Burdaki bilgiler ve resimler izinsiz kullanılmamalıdır.
E-Sonuç E-Randevu E-Danışma WhatsApp Bizi Arayın